Dit zijn de VAB-Gezinswagens van het jaar 2023

Een dubbelslag voor Skoda, en BYD als nieuw elektrisch Chinees merk: dit zijn de laureaten van de VAB-Gezinswagen van het jaar 2023.

Begin december ging een professionele jury van autojournalisten – onder wie ook de redactie van Autoscout24 – en een gezinsjury van ouders en kinderen weer aan de slag op het circuit van Zolder. Ook dit jaar werden er immers drie auto’s verkozen tot VAB-Gezinswagen van het jaar. De mobiliteitsorganisatie verdeelde het deelnemersveld in drie categorieën: gezinswagens tot 25.000 euro, gezinswagens tot 38.000 euro, en elektrische gezinswagens tot 52.000 euro. Deze auto’s gingen met de podiumplaatsen lopen.

Categorie 1: gezinswagens tot 25.000 euro

AS24-vab 01

Het is een teken des tijds: het deelnemersveld in de goedkoopste categorie was het kleinste van de drie, zowel qua aantal deelnemers als qua afmetingen van de deelnemers. Zo waren de compacte Suzuki Ignis en Toyota Yaris Cross opvallende vertegenwoordigers. Zij haalden evenwel niet het podium: het brons ging naar de MG ZS met benzinemotor, het zilver naar de Dacia Jogger, en het goud naar de Skoda Fabia.

Categorie 2: gezinswagens tot 38.000 euro

AS24-vab 02

Ook hier konden de jury’s niet om de tendensen heen: klassieke en populaire gezinswagens als de Volkswagen Caddy, de Opel Astra of de Peugeot 308 SW hebben tegenwoordig doorsnee catalogusprijzen van om en bij de 30.000 euro. In deze categorie ging de Opel Astra met het brons lopen en de technisch verwante Peugeot 308 SW met het zilver. Het goud en dus de hoogste plaats op het podium was voor de Skoda Karoq.

Categorie 3: elektrische gezinswagens tot 52.000 euro

AS24-vab 03

In deze categorie waren er twee opvallende tendensen. Ten eerste werd de maximumprijs verlaagd van 60.000 naar 52.000 euro. “Om het budget voor particuliere gezinnen iets haalbaarder te maken, en omdat er onderaan het gamma ook goedkopere alternatieven bijkomen, veelal uit Chinese hoek”. Ten tweede kwam de winnaar in deze categorie meteen uit diezelfde Chinese hoek: de BYD Atto 3 ging met het goud lopen. De Renalt Mégane E-Tech kreeg zilver, de Nissan Ariya won brons.

Artikel delen

Actueel aanbod

Alle artikels

Alles bekijken
BEBE20260611 Audi Nuvolari header

Audi Nuvolari: opvolger van R8 of Lamborghini op z’n Audi’s? (2026)

Audi blaast de geest van de R8 nieuw leven in onder een andere naam. De Nuvolari is een plug-in hybride hypercar die een biturbo V8 combineert met drie elektromotoren, goed voor een totaalvermogen van 1.001 pk. En nee, dat cijfer is geen toeval...

Lees meer
Audi Nuvolari: opvolger van R8 of Lamborghini op z’n Audi’s? (2026)
BEBE20260611 Fiat Grizzly header

Fiat Grizzly en Grizzly Fastback: beresterke nieuwkomers (2026)

Na de Panda, zijn hier de Grizzly's. Voor zijn toekomstige crossovers zet Fiat door met berennamen. Minder stedelijk, moeten ze geschikt zijn voor een meer gezinsgericht en wereldwijd publiek.

Lees meer
Fiat Grizzly en Grizzly Fastback: beresterke nieuwkomers (2026)
BEBE20260604 Mitsubishi Pajero header

Mitsubishi Pajero komt binnenkort uit zijn pensioen (2026

Afwezig in de showrooms sinds 2021, staat de Japanse Mitsubishi Pajero op het punt zijn grote comeback te maken bij de echte terreinwagen met een officiële presentatie gepland in de herfst.

Lees meer
Mitsubishi Pajero komt binnenkort uit zijn pensioen (2026